گل میخ چست

گل میخ از فولاد آلیاژی با کربن پایین و طی فرآیند فورج سرد ، بر اساس دو استاندارد A.W.S- D1.1 و DIN EN ISO 13918 به مرحله تولید می رسند. گل میخ دارای قطر و ارتفاع متنوعی هستند و هر کدام برای مصرف خاصی کاربرد دارند قطر برش گیر اصولا چیزی حدود ۲ سانتی متر و ارتفاع آن ها به شکل و نوع ورق فولادی بستگی دارد. حداقل ارتفاع هر گل میخ بعد از نصب باید حدود ۴۰ میلی متر باشد. 

این محصولات نقش بسیار مهمی را در سازه ها ایفا می کنند بنابراین کیفیت و مقاوم بودن آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. محصول غیر استاندارد توانایی لازم برای تحمل تنش و انتقال نیروی وارده را نخواهد داشت و در نهایت موجب از بین رفتن سازه خواهد شد. در استاندارد های تولیدی بر مواردی چون استفاده از مواد اولیه مرغوب، روش تولید و ابعاد محصول تاکید شده است. که در ادامه به تشریح هر کدام خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از انواع گل میخ
سرعت بالا در اجرای عملیات
قبل از انجام جوشکاری به آماده سازی و برشکاری خاصی نیاز ندارد.
تفاوت آن با ناودانی در جهت انتقال نیرو است به طوری که قادر است نیرو را در تمام جهات پخش کند اما ناودانی تنها می تواند نیروی وارده را به صورت عمودی منتقل کند.
هنگام جوشکاری سایر برش گیرها با مشکل تغییر شکل تیر مواجه می شویم اما هنگام جوشکاری گل میخ این مشکل وجود ندارد.
جوش گل میخ به صورت یکنواخت با توجه به تنظیمات دستگاه جوش صورت می گیرد در صورتی که کیفیت جوش ناودانی به مهارت شخص جوشکار بستگی دارد.
در حین اتصال این امکان وجود دارد که با توجه به شرایط و تمایلات گل میخ مستقیما یا از روی ورق گالوانیزه جوشکاری شود اما ناودانی و نبشی امکان اتصال از روی ورق را ندارند.

 

روش های تولید محصول گل میخ
این محصولات به دو روش فورج سرد و گرم تولید می شوند. روش فورج سرد از نظر فنی استانداردتر است. محصولات به دست آمده میلگردهای ذوبی در روش فورج گرم بخاطر جوش پذیری نامناسب، غیرهمگن بودن، کیفیت غیر یکنواخت، نداشتن ویژگی های مکانیکی و مقاومت لازم از نظر فنی مورد تایید نیستند.

سرعت نصب و اجرای محصول در مقایسه با سایر برشگیرها
سرعت اجرای هر قطعه حدود چند ثانیه و اجرای برشگیر ناودانی حدود ۲ الی ۳ دقیقه می باشد.
قدرت انتقال نیرو در تمام جهات، در صورتی که ناودانی تنها قابلیت انتقال به صورت عمود را دارد.
برقراری قوس حدود ۸۰۰ میلی ثانیه و در ناودانی حدود ۳ دقیقه است.
نیاز به آماده سازی ندارد در صورتی که ناودانی به برش گل زنی قبل جوش نیاز دارد.
کیفیت جوش گلمیخ بالاتر است و به الکترود نیازی ندارد.
این محصولات بعد از عملیات جوش تغییر شکل نداشته و زمان اجرا و اتصال آن ها بسیار سریع است به همین دلیل می توانند به جای برشگیرهایی چون نبشی و ناودانی استفاده شوند.