جدول استاندارد مهره

شرکت آلیاژ پیچ ایرانیان تولید انواع مهره با استاندارد DIN کشور آلمان

کارخانه تولید پیچ و مهره در تهران ـ فروش پیچ و مهره ـ تولید پیچ و مهره

 

استاندارد شرح گرید اندازه
DIN 934 مهره مطابق استاندارد 6-8 , 10  سایز M16 تا M36
DIN 6915 مهره مطابق استاندارد 6-8 , 10   سایز M16 تا M36
       
       
       

 

استاندارد چیست؟
واژه “استاندارد” را تقریبا همه جا می شنویم و خیلی وقتها خودمان هم به کار می بریم حتی در گفتار روزمره: آیا این قطعه، استاندارد هست؟ رفتارش استاندارد نبود. شاخصهای ما با با استانداردهای جهانی فاصله داره. بنزینش استاندارد یورو ۴ داره. شرکت ما بزودی استاندارد ایزو می گیره و …

در این متن کوتاه می خواهیم به طور خلاصه با “استاندارد” آشنا شویم و انواع آن را بشناسیم البته با تاکید بیشتر بر حوزه ی فنی و مهندسی.

تاریخچه استاندارد
پرسش جالبی است. انسان از چه زمانی به اهمیت استاندارد پی برد و آن را به کار برد؟ ۱۰۰ سال پیش؟ ۳۰۰ سال پیش یا ۱۰۰۰ سال پیش؟

اینجاست که رد پای یکی از قدیمی ترین دانشها دیده می شود یعنی “اندازه گیری”. باید گفت اولین بار ابعاد و اندازه ها استاندارد شدند که این امر به هزاران سال پیش باز می گردد جایی که قدیمی ترین تمدن از منطقه بین النهرین، آغاز گردید و کم کم نیاز به سنجش کمیت های مورد نیاز زندگی بشر مطرح شد از جمله واحدهایی برای اندازه گیری طول پارچه، توزین موادغذایی، واحد پولی برای مبادله به هنگام داد و ستد و واحد زمانی برای اندازه گیری یک روز کاری و پرداخت دستمزد. بابلیان، مصریان و ایرانیان در ایجاد استانداردهای اوزان و مقیاسها نقش مهمی داشتند. پس از انقلاب صنعتی و رشد تکنولوژی، تولیدات صنعتی افزایش یافت و رقابت در بازارهای داخلی و خارجی را به دنبال آورد از این رو در روند تکامل استاندارد، استانداردهای دیگری مانند محصول، روشهای آزمون، اصطلاحات، کنترل کیفیت و سیستمهای مدیریت اهمیت یافتند.

همانطور که دیدیم استاندارد تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است. پیدایش آن بصورت استاندارد اندازه شناسی بوده، پس از آن به صورت استاندارد محصول مطرح گردیده و سپس به استاندارد مدیریت سیستم رسیده است.

طبقه بندی استاندارد
استاندارد کارخانه ای یا شرکتی(Company standard):
در حوزه یک کارخانه یا شرکت اعتبار داشته و در آن فعالیتهای مختلف تولید، طراحی، آزمون، خدمات پس از فروش، پرسنل، خط مشی مدیریت و …. مورد توجه قرار می گیرد. استانداردهایی نظیر جنرال الکتریک ،زیمنس، سامسونگ، تویوتا و … در این رده جای می گیرند.

استانداردهای انجمنی یا صنفی (Society standard):
مدارک مکتوبی است که حول یک محور صنعتی – فنی و با هدف ایجاد یک زبان بین گروهی تدوین می شود. رشد و توسعه این نوع استاندارد بیشتر در کشور آمریکا بوده که به دلیل کیفیت بالا و تخصصی بودن، اعتبار جهانی پیدا کرده است. برخی مثالها عبارتند از: استانداردهای انجمن آزمون و مواد آمریکا (ASTM ) ، انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME )، انجمن جوشکاری آمریکا (AWS) ، انجمن مهندسان خودرو (SAE ) و ….

استانداردهای ملی (National standard):
شامل مستندات و مقررات کیفی، تعاریف، روشهای آزمون و … یک کشور در مورد محصولات خود یا محصولاتی است که در آن کشور اجازه فروش پیدا می کنند. این گروه از استانداردها به وسیله سازمان استاندارد آن کشور با توجه به شرایط مختلف مانند شرایط اقتصادی ، فنی و غیره تهیه می شوند که در تدوین این استانداردها تمامی طرفهای ذینفع از قبیل تولید کننده ، مصرف کننده، اعضای مراکز علمی و پژوهشی، تجاری، سازمانهای دولتی و امثال آن شرکت دارند. استانداردهای ملی به دو دسته اجباری و تشویقی تقسیم می شوند.

استانداردهای اجباری، در رابطه مستقیم با ایمنی، بهداشت، محیط زیست و یا تجارت بوده و به طور قانونی از نظر اجرا، اجباری اعلام می شوند. استانداردهای تشویقی، استانداردهایی هستند که تولید کننده با توجه به توان بالای تولید و همچنین علاقمندی و موافقت خود تمایل به اجرای آن دارد . از جمله استانداردهای ملی می توان به استاندارد ملی ایران (INSO ) ، آمریکا (ANSI ) آلمان (DIN )، چین (GB) و … اشاره کرد.

استانداردهای منطقه ای (Regional standard):
عواملی نظیر موفقیت جغرافیایی، فرهنگ، سیاست، واردات و صادرات و امثال آن برخی از کشورهای همسایه را بر آن می دارد تا مشترکا” مبادرت به تدوین استانداردهای منطقه ای (Regional standard) نمایند تا تجارت و تبادل کالا آسانتر شود. برخی از این استانداردها عبارتند از استاندارداروپا (EN) ، استانداردکشورهای عربی (ASMO) ، استانداردکشورهای آفریقایی (ARSO) و استانداردکشورهای آمریکایی یا پان آمریکن (COPANT)